Przedszkolaki z wychowawczynią i Panią Leśnik stojąją w plenerze Białowieskiego Parku Narodowego. 10 kwietnia Skowronki wraz z grupą Sówek wybrały się na autokarową wycieczkę do Białowieży do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.

Celem naszej wyprawy i wielkiej przygody były płazy, a dokładnie czynny udział w akcji pomocy „żabkom”. Po dotarciu na miejsce pierwszą częścią naszej wycieczki było kameralne spotkanie z Panią Leśnik, która we wspaniały i zabawny sposób odkryła przed nami nieznany nam i piękny świat płazów. Było bardzo tajemniczo, zagadkowo, plastycznie i ruchowo. Grupa Skowronek dowiedziała się niesamowitych rzeczy o „żabkach” i „ropuchach” mieszkających tuż obok nas, jak również tych mieszkających daleko od nas. Egotycznych i olbrzymich okazów takich jak np. „goliat płochliwy”. Po części dydaktycznej zakończonej wspaniałą prezentacją multimedialną wybraliśmy się w teren. W pobliżu Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na obrzeżach Parku Pałacowego zastaliśmy tzw. „płotki”. I tu nasza ciekawość znowu została zaspokojona. Dowiedzieliśmy się, że owe tzw. „ płotki” są systemem ochronno – naprowadzającym na zapobieganie ginięciu płazów, gadów i innych małych zwierzątek. Wspomniane zwierzątka, chcąc przedostać się na druga stronę drogi – jezdni bardzo często giną. W tym celu ruszyliśmy im na pomoc. Nasze poszukiwania rozpoczęliśmy właśnie przy wspomnianych „płotkach” przy pełnym wsparciu i obecności Pani Leśnik. Niestety mimo pełnego ekwipunku: wiadra, chęci i dobrego serca po dokładnym sprawdzeniu terenu nie znaleźliśmy żadnego zwierzątka, któremu byliśmy przygotowani i skłonni pomóc w przedostaniu się na drugą stronę jezdni. Mimo wszystko było wspaniale. Po powrocie do przedszkola wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że był to bardzo dobrze wykorzystany dzień. Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy, a przyroda jak zawsze okazała się wspaniała, tajemnicza i zaskakująca. Dziękujemy bardzo Białowieskiemu Parku Narodowemu za zaproszenie do udziału w cudownej akcji ratowania płazów. Do zobaczenia za rok.

 

Opracowała: Mariola Samsonowicz, Iwona Olesiuk Szkopek.

W galerii poniżej widzimy dzieci stojące z Panią Leśnik obok „płotków” ochronnych szukających małych płazów i gadów. Na kolejnych zdjęciach widzimy przedszkolaki spacerujące wzdłuż drogi. Na następnych zdjęciach dzieci znajdują się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieży. Na zdjęciach widzimy jak przedszkolaki uczestniczą w zabawach ruchowych, dydaktycznych – rebusy, zagadki, puzzle, kolorowanki oraz oglądają prezentacje multimedialną.