Grupa dzieci przy dekoracji ściennej w kolorze niebieskiej i o tematyce wodyDziś w przedszkolu mamy modę,

dzieci oszczędzają wodę.

Wszyscy zawsze pamiętają:

krany mocno zakręcają,

aby woda nie kapała

i do zlewu nie uciekała.”

 

 

Z okazji Światowego Dnia Wody, grupa Wróbelków poznawała znaczenie wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin. Stworzony tematyczno - dekoracyjny kącik, od samego rana, rozbudzał ciekawość dzieci. W tym dniu wszystkie Wróbelki otrzymały opaski z motywem kropli. W ten sposób przebrane dzieci były gotowe do rozwiązania zagadki, gdzie można znaleźć wodę oraz kto i do czego może ją wykorzystać. Wszyscy bardzo chętnie dzielili się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Wykorzystane ilustracje, przedstawiające różne sposoby zastosowania wody, pomogły wzbogacić i uporządkować wiedzę oraz wywołały potrzebę wypowiadania się na omawiany temat. Obrazki wywołały w dzieciach chęć zobrazowania ich ruchem i gestami. Mieliśmy dużo radości z przedstawiania swoich sposobów na przykład na mycie ząbków, podlewania kwiatków, czy zmywania naczyń. Dzień wody był wspaniałą okazją do eksperymentowania. Wróbelki zbadały właściwości słodkiej i słonej wody oraz przekonały się, że niezakręcony kran może przyczynić się do marnotrawstwa wody. Dzieci poznawały również magię łączenia kolorów, czego efektem było wykonanie pracy plastycznej w nowej technice „mokre na mokrym”. Dzień był pełen nowych przeżyć i doświadczeń, które pozostaną w pamięci dzieci i zmobilizują je do oszczędzania wody.

Przygotowała: Amelia Androsiuk

W galerii znajdują się zdjęcia dzieci z opaskami kropli wody oraz pozujących na tle kącika tematyczno - dekoracyjnego, którego ozdobą są chmury i spadające z nich krople oraz biały napis. Na kolejnych zdjęciach dzieci układają ilustracje przedstawiające różne sposoby wykorzystania wody. Dzieci ruchem i gestem ilustrują to, co znajduje się na obrazkach. Następne zdjęcia prezentują dzieci wykonujące eksperyment z jajkami i słodką oraz słoną wodą. Dzieci siedzą na podłodze i mieszają różne kolory farb. Na ostatnich zdjęciach nauczyciel prezentuje sposób wykonania pracy plastycznej. Dzieci znajdują się przy stolikach i wykonują własne prace.