Uczestnicy wycieczki przed głównym wejściem do Centrum Nauki Kopernik.1 czerwca 2021 roku, w Dniu Dziecka, uczestnicy projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Moje przedszkole” z Przedszkola Nr 1 w Hajnówce, wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wycieczka autokarowa do Centrum Nauki Kopernik to wydarzenie z cyklu dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i zajęć dla dzieci wykazujących zainteresowania: badawcze, informatyczne i językowe. Zajęcia w ramach projektu „Moje przedszkole” w Przedszkolu Nr 1 w Hajnówce trwały od września 2019 roku do czerwca 2021 roku.

 

Wszyscy uczestnicy projektu z uśmiechem stawili się na miejsce zbiórki przy przedszkolu i o 7.00 autokar ruszył do stolicy. Po przyjeździe na miejsce, na początku zwiedzania, dzieci pod opieką pani dyrektor przedszkola Joanny Ruszuk oraz nauczycielek: Anety Jurczuk i Moniki Stepaniuk, odwiedziły Planetarium. Pod Niebem Kopernika można było podziwiać kilkanaście milionów gwiazd. Sferyczny ekran otaczał dziecięcą widownię ze wszystkich stron, a technologia 3D dawała odczucie zanurzenia w wyświetlanym obrazie. Odbyły się tu specjalny pokaz nieba i projekcja filmowa o spacerze po Księżycu z bohaterami „Ulicy Sezamkowej”.

„Kopernik” jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na kilka interdyscyplinarnych galerii z eksponatami. Tutaj dzieci miały okazję wejść w świat nauki, techniki, przyrody poprzez doświadczenia, a nawet same mogły stać się przedmiotem obserwacji.

Młodsze przedszkolaki odwiedziły galerię Bzz!, gdzie poznały tajniki świata przyrody, a starsze z bliska obserwowały zjawiska fizyczne. Zwiedzanie Centrum zakończyliśmy wspólnym obiadem w tamtejszej restauracji i o godz. 15.00 udaliśmy się w drogę powrotną do Hajnówki. Dzięki uprzejmości pana kierowcy, dzieci z okien autokaru zobaczyły także Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pomniki Syrenki i Nike, a także najwyższe wieżowce Warszawy.

Dodatkową atrakcją było obejrzenie czasowej wystawy poświęconej historii roweru, od pierwszych prototypów do obecnych, nowoczesnych. Wystawa powstała z okazji dwusetnej rocznicy opatentowania pierwszego bicyklu w 1817 roku.

Nasi mali koperniczanie bawili się z naturalną ciekawością, przy okazji ucząc się przez działanie i towarzyszące emocje. Ich entuzjazm i zapał małych badaczy był równy naukowcom. „Kopernik” jest to miejsce, do którego można wracać i zawsze odkryć coś nowego... Niewątpliwie Centrum Nauki Kopernik fascynuje ciekawostkami ze świata nauki skierowanymi przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Jest to przestrzeń do nieskrepowanego eksperymentowania nie tylko dla nich, ale także dla dorosłych.

Opracowanie: Joanna Ruszuk

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z Przedszkola Nr 1 na wycieczce w Warszawie. Niektóre zdjęcia przedstawiają dzieci podczas podróży autokarem.

Na innych uczestnicy wycieczki stoją przed wejściem do Planetarium, w tle most i Wisła. Przedszkolaki obserwują fontannę powietrzną w Centrum Nauki Kopernik. W Galerii Bzzz chłopiec stoi przed dużą lornetką „oczami zwierząt”. Dzieci bawią się w strefie wodnych zabaw. Inne znajdują się w lustrzanym kalejdoskopie. Chłopcy siedzą przy eksponacie plaster miodu. Wystawa rowerów w Centrum Nauki Kopernik, dziewczynka siedzi na bicyklu, inne pozują do zdjęcia przy zabytkowych rowerach. Dzieci jeżdżą na rowerze z kwadratowymi kołami. Przedszkolaki w pokoju iluzji w Centrum Nauki Kopernik. Na innym zdjęciu dzieci jedzą obiad w restauracji. Uczestnicy wycieczki na ogromnej 4 metrowej wadze szalkowej.