zdjęcie grupowe w plenerze

W dniu 23 maja 2022 r. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Hajnówce, z grup „Sikorek” i „Skowronków”, pod opieką swoich pań: Elżbiety Omelianiuk, Alli Suprun i Iwony Olesiuk-Szkopek, wyruszyły na wycieczkę autokarową do Drohiczyna - dawnej stolicy województwa podlaskiego.

Wycieczkę zorganizowała mama jednego z wychowanków – pani Monika Pietraszko. Razem z przedszkolakami wybrały się również pani dyrektor Joanna Ruszuk oraz Siostra Marta, ciesząc się piękną, wiosenną aurą.

 

Po ponad godzinnej podróży, na miejscu czekała na dzieci słodka niespodzianka - gofry w „Kawiarni za Bramą”. Po poczęstunku można było ruszać na „podbój” Drohiczyna. Na dzieci, pod kawiarnią czekały kolorowe pojazdy elektryczne tzw. meleksy z portu nad Bugiem, które zabrały je na wycieczkę po mieście. Pierwszym punktem była przeprawa promem po rzece Bug, podczas której dzieci dowiedziały się w jaki sposób pływa prom, który nie jest zasilany żadnym silnikiem. Kolejnym punktem wycieczki było wejście na Górę Zamkową, skąd rozpościera się piękny widok na rzekę Bug, największą dziką rzekę w Europie. Podczas przejazdu meleksem można było zobaczyć piękną panoramę rzeki Bug, katedrę Trójcy Przenajświętszej, kościół i klasztor sióstr Benedyktynek oraz Kopiec Pamięci Podlasia usypany z ziemi ze wszystkich parafii diecezji drohiczyńskiej jako pamiątka spotkania z Ojcem Świętym. Przesympatyczni kierowcy meleksów zawieźli dzieci na lądowisko papieskie gdzie 23 lata temu lądował helikopter z św. Janem Pawłem II gdy przybył na spotkanie ekumeniczne do Drohiczyna. Lądowisko papieskie otoczone jest polami rzepaku, także nie sposób było nie zrobić sobie na tle żółtych łanów, pamiątkowych zdjęć.

Przedszkolaki zawitały również do multimedialnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej – „Puszczyk”, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił na symulatorze łowienia ryb oraz jazdy rowerem. Kilku szczęśliwcom udało się złowić nawet suma, z czego byli bardzo dumni. Dzieci mogły również m.in. posłuchać śpiewu ptaków oraz poszukać tropów zwierząt. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej, gdzie poznały kajaki z różnych stron Polski i świata. W „kajakowym” kinie przedszkolaki obejrzały film o kajakach, a na symulatorze kajakowym sprawdziły jak pływa się prawdziwym kajakiem. Na pamiątkę pobytu w centrum kajakowym każdy otrzymał zabawkę - kolorowy kajak.

Mali podróżnicy, choć zmęczeni, ale zadowoleni (co widać na zdjęciach z wycieczki), ruszyli w podróż powrotną do Hajnówki, trzymając w dłoniach pamiątkowe certyfikaty zdobycia grodu Drohiczyn, które będą przypominały im o wycieczce do tego pięknego, podlaskiego miasteczka z bardzo bogatą historią i walorami turystyczno-edukacyjnymi.

Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia Drohiczyna i skorzystania z wielu atrakcji, które oferuje to miasto. Zwiedzanie Drohiczyna pojazdami elektrycznymi z audio-przewodnikiem, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, liczne muzea to tylko mała część tego co czeka na nas w Drohiczynie. Każdy znajdzie coś dla siebie, i duży i mały. Nikt nie będzie się tutaj nudził, a wręcz przeciwnie będzie chciał tu wrócić. Więcej informacji można znaleźć na www.portnadbugiem.pl

Opracowała: Monika Pietraszko, Joanna Ruszuk