Dzieci z grupy Sówki.2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym celem obchodzonego święta jest podnoszenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problem z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

 

Nasze przedszkole również obchodzi ten dzień w sposób wyjątkowy. Dzieci i nauczyciele ubierają się tego dnia na niebiesko. W grupie Sówek odbyły się zajęcia przygotowane przez panią Iwonę, pedagoga specjalnego. Dzięki zabawom, dzieci wszystkimi zmysłami mogły doświadczać otaczający świat, obejrzały film edukacyjny przybliżający im wiedzę na temat autyzmu. Podczas rozmów prowadzonych z nauczycielami przedszkolaki zrozumiały, że chociaż jesteśmy RÓŻNI to wszyscy SĄ RÓWNI. Odmienne postrzeganie świata nie jest ani lepsze ani gorsze. Jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Opracowała Iwona Olesiuk Szkopek

Opis zdjęć:

W galerii poniżej widzimy dzieci siedzące na dywanie. Oglądają film na tablicy interaktywnej. Podczas zajęć przymierzają niebieskie okulary, wąchają przedmioty, dotykają gumowych rękawic wypełnionych różnymi substancjami. Przy pomocy słomek rozdmuchują małe papierowe gwiazdki. Z gwiazdek układają na podłodze niebieskie serca. Bawią się masą sensoryczną przy stolikach. Chodzą po ścieżce sensorycznej ułożonej na dywanie. Pozują do zdjęcia na tle niebieskiego napisu 2.04. Dzień Autyzmu. W rękach trzymają papierowe ręce tworzące napis ŚWIADOMOŚĆ oraz papierową żarówkę z hasłem RÓŻNI ALE RÓWNI.