Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci!

W związku z zaistniałą sytuacją nie możemy przeprowadzić zaplanowanych w placówce „rodzinnych warsztatów kulinarnych”. Zachęcamy jednak do współpracy i wykonania wspólnie z dziećmi wypieków w domu. Proponujemy Państwu regionalne przepisy tradycyjnych potraw naszego regionu, a także informacje o wiosennych zwyczajach i obrzędach Podlasia. Dzisiaj prezentujemy przepis na ,,bocianie łapy”. Życzymy miłej pracy!

BOCIANIE (BUSŁOWY) ŁAPY - to nietypowy wypiek - specyficzne, drożdżowe bułeczki. Bocian od dawna jest symbolem szczęścia i gdy powracał do gniazda po zimie, według tradycji ludowej starano się go uroczyście powitać i zwabić do założenia gniazda. Dlatego to właśnie wtedy gospodynie tradycyjnie piekły „busłowe łapy” - postne ciasto drożdżowe w kształcie pięciopalczastych bocianich łap, które wkładano do gniazd mówiąc: „Busioł tut twoja łapka – tut twoja chatka”. Wierzono, że założenie przez bociana gniazda w obejściu (na kalenicy dachu stodoły lub domu) przyniesie gospodarzowi i gospodarstwu szczęście, pomyślność i obfitość plonów.

Zwyczaj ten związany był ściśle z powitaniem wiosny i świętem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, a stare porzekadło ludowe mówiło: „Na zwiastowanie przybywaj bocianie”. Tradycja wypiekania „bocianich łap” na naszych terenach przetrwała do dzisiaj. Kultywując tradycje naszego regionu cyklicznie na warsztatach w przedszkolu wypiekamy z dziećmi takie bułeczki. Natomiast dzisiaj proponujemy, abyście wspólnie upiekli „busłowe łapy” w domu. Mamy nadzieję, że mile i pracowicie spędzicie czas.

Bociania łapa”

1 kg mąki

100 g drożdży

0,5 szklanki cukru( może być mniej)

2 jajka

0,5 masło lub margaryny (roztopić)

ciepła woda lub mleko (około 3 szklanek)

Wykonanie:

Do miski wsypać prawie całą mąkę, w mące zrobić dołek, wkruszyć tam drożdże, wsypać cukier i powoli wlewać ciepłe mleko mieszając w dołku z mąki. Następnie dodać jajka i rozpuszczone masło lub margarynę. Wszystko wymieszać i razem zagnieść, formować łapy (niedużą kulkę ciasta spłaszczyć i nacinać nożem- cztery nacięcia, końce spłaszczyć w pazurki). Uformowane łapy pozostawić do wyrośnięcia. Piec w piekarniku 160-180o około 30 minut.

Miłej pracy i smacznego!

 

Mirosława Nikonczuk, Alla Suprun