Christos Woskresie Radosny okres paschalny


      Tydzień,  który  rozpoczyna  święto  Paschy  nazywa  się  w  cerkwi  Jasnym,  Światłym  lub Paschalnym Tygodniem ( Swietłoj Siedmicoj).
      W tym tygodniu w cerkwi cały czas są otwarte Królewskie Wrota (Carskije Wrata), nie ma postu w środę i w piątek. Codziennie po Świętej Liturgii wokół cerkwi odbywa się procesja
(Kriestnyj chod).
    Na  zajęciach  w  przedszkolu  poznaliśmy  uczniów  Jezusa  Chrystusa  czyli  Apostołów. Pamiętacie ilu miał ich Jezus? Po swoim Zmartwychwstaniu gdy uczniowie modlili się w domu przyszedł do nich Jezus Chrystus, pokazał im rany na swoim ciele. Uczniowie uwierzyli i bardzo się uradowali, że zobaczyli swego Pana. Niestety nie było z nimi Tomasza (Foma), ale gdy tylko wrócił  do  domu  koledzy  opowiedzieli  o  swoim  spotkaniu  z  Jezusem.  Tomasz  jednak odpowiedział, że nie wierzy w to, na własne oczy musi  zobaczyć rany na ciele Jezusa.
     Gdy minęło osiem dni, uczniowie znów zebrali się w domu na modlitwę. Tym razem był z nimi  apostoł  Tomasz.  Przez  zamknięte  drzwi  przyszedł  do  nich  Jezus  i  powiedział  "Pokój wam’’. Następnie pokazał dla Tomasza zranione ręce, bok przebity włócznią przez żołnierza.
Apostoł Tomasz wyznał głośno "Pan mój i Bóg mój’’.
   Kochane dzieci w cerkwi Tomasza nazywamy "niewiernym’’, ponieważ nie uwierzył on od razu,  że  Chrystus  Zmartwychwstał.  Koniecznie  chciał  zobaczyć  rany  na  Jego  ciele.  Wasze oczka też nigdy nie widziały Jezusa, ale całym serduszkiem wierzycie, że wami się opiekuje, że wam pomaga.
  Apostoła Tomasza w cerkwi wspominamy w najbliższą niedzielę. Wszyscy chłopcy o imieniu Tomek obchodzą w tym dniu swoje imieniny. Pozdrówcie swojego tatusia, brata, dziadka z ich świętem.
  W  okresie  paschalnym  odwiedzamy  groby  naszych  bliskich,  dzieląc  się  z  nimi  radością Zmartwychwstania  Pańskiego.  Może  i  wam  uda  się  pójść  na  cmentarz  zapalić  znicz  czy postawić  świecę  w  cerkwi  na  panichidniku  (stolik,  na którym  stawiamy  świece  za  zmarłych).

Życzę  wam kochane  dzieci  dużo  radości  i  uśmiechu. 

Christos Woskresie 

Eugenia Kazimiruk