Sława Isusu Chrystu.

Na ostatnich spotkaniach w przedszkolu rozmawialiśmy o cerkwi. Dzieci wiedzą z ilu części składa się cerkiew, wymieniają nazwy przedmiotów, które znajdują się w środku cerkwi.

W tym tygodniu zapoznamy się jak należy zachowywać się w cerkwi. Drogie dzieci, gdy jesteście w domu lub w przedszkolu wykonujecie sami lub wspólnie z rodzicami dużo ciekawych rzeczy: układacie, malujecie, bawicie się, oglądacie bajki, kolorujecie, śpiewacie i wiele innych. Czy w cerkwi też oglądamy bajki, bawimy się lalkami czy samochodami? Na pewno nie…

W cerkwi czyli w Domu Bożym nikt z nas nie ogląda telewizji, nie bawi się, ponieważ przychodzimy do cerkwi, żeby się pomodlić, podziękować Panu Bogu za zdrowie, za spokój, poprosić aby zawsze nami się opiekował, był blisko nas. Nie można dzieci w cerkwi biegać, głośno rozmawiać, słuchać muzyki.

A zatem jakie czynności wykonujemy w cerkwi? Na pewno czynimy Znak Krzyża Świętego, stawiamy świece na podświeczniku, całujemy ikonę, Święty Krzyż, czynimy pokłony, śpiewamy w chórze, stajemy na kolanach, przyjmujemy Świętą Eucharystię. A może wy z rodzicami wymienicie jeszcze jakieś czynności?

Dzieci powtórzą razem z rodzicami:

 

Cerkiewny woła dzwon:

Bom, bom, bom,

Przybądźcie tu, to Boży Dom!

 

W najbliższą niedzielę po środku cerkwi na anałojczyku będzie leżał ubrany kwiatami Święty Krzyż. Będzie to już trzecia niedziela Wielkiego Postu ,,Krestopokłonnaja’’. Święty Krzyż przypomina nam o cierpieniach za nas Jezusa Chrystusa.

Czy pamiętacie imię królowej, która odnalazła Święty Krzyż?

Życzę wam dużo sił i uśmiechu, pamiętajcie o modlitwie i dobrych uczynkach w Wielkim Poście.

Eugenia Kazimiruk