Moment, kiedy dziecko ma przekroczyć próg przedszkola, to niewątpliwie ważny moment w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Jak pomóc dziecku i sobie przeżyć te trudne chwile? Oto kilka sprawdzonych rad:

  • zanim Twoje dziecko pójdzie do przedszkola porozmawiaj z nim o przedszkolu, zachęć go opowiadając o pobycie swoim lub pobycie innych dzieci, o zabawach, śmiesznych sytuacjach i ciekawych zabawach, które je tam czekają; warto też zapoznać dziecko z samym budynkiem przedszkola, kolorowymi salami i- jeśli jest taka możliwość- z nauczycielem, który będzie prowadził daną grupę;
  • nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, przeciwnie - staraj się podkreślać jego dobre strony;
    pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola np. poprzez wspólne zakupy, czy wybieranie rzeczy do przedszkola. Ważne, aby dziecko miało możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, tak, aby w przedszkolu łatwo je rozpoznało;
  • poćwicz z dzieckiem podstawowe czynności samoobsługowe - samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych, jedzenie, mycie rąk, ubieranie się. Umiejętności te wzmocnią jego wiarę we własne możliwości oraz sprawią, że dziecko łatwiej będzie sobie radził w przedszkolu; (nie będzie się czuł tak całkowicie zależny od – początkowo - prawie obcych sobie osób);
  • nie przyprowadzaj dziecka „na ostatnią chwilę” (spiesząc się będziesz zdenerwowany). Pomóż dziecku rozebrać się, zaraz potem pożegnaj je czule, ale stanowczo zapewniając, że na pewno wrócisz ( nie bój się powiedzieć dziecku, że też będziesz za nim tęsknić- to naturalne, bo je kochasz!!!)
  • nie okłamuj dziecka, mówiąc np. że wrócisz za kilka minut, albo „po obiedzie” - raczej wytłumacz, że idziesz do pracy i wrócisz kiedy tylko skończysz;
  • nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, bo wówczas upewnisz je, że płaczem może wymusić wszystko. Po pożegnaniu z dzieckiem nie zaglądaj do sali, by sprawdzić czy „dziecko się bawi”, „już nie płacze”, „z ciekawości”... Jeśli Twoje dziecko Cię zauważy pozostałą część dnia może spędzić przy drzwiach z nadzieją, że pojawisz się tam znowu. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić kogoś z personelu o sprawdzenie, jak zachowuje się Twoje dziecko. Zawsze też możesz zadzwonić. Sprawdzonym pomysłem jest zabranie do przedszkola ulubionej zabawki - przytulanki. Warto zwrócić uwagę, aby nie były to przedmioty zagrażające bezpieczeństwu, np. zbyt małe (połknięcie, groźba zagubienia- dodatkowy, niepotrzebny stres), z bateriami, z ostrymi krawędziami;
  • nie zmuszaj dziecka, by zawsze pierwszą rozmową była opowieść o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, warto poczekać aż dziecko samo zacznie mówić ( my też niekoniecznie „od razu”- albo wcale - po pracy lubimy opowiadać, co się w niej wydarzyło)zadbaj o wygodne ubranie malucha. Najlepsze jest takie, które dziecko może zmienić (obuwie „na rzepy”, spodnie czy spódniczka z gumką, koszulka). Im bardziej dziecko będzie samodzielne tym bardziej będzie się czuło pewnie i bezpiecznie.
  • postaraj się nawiązać dobry kontakt i stałą współpracę z nauczycielkami danej grupy. Pamiętaj, że opinie i uwagi nauczycielek, zwłaszcza te trudne przez Ciebie do zaakceptowania, nie są wynikiem negatywnego stosunku do dziecka, ale troski o nie.