łokręgugrupa dzieci wsieć przed dekoracją z okazji świętaPodczas obchodów z okazji Dnia Drzewa, dzieci dowiedziały się, że istnieje wiele różnych rodzajów drzew i każde z nich pełni w przyrodzie różne funkcje.

Dzieci, bardzo chętnie badały, swoimi rączkami, różne owoce: szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębinę oraz liście drzew. „Wróbelki” wykazały się nieposkromioną ciekawością w badaniu, czy liście wszystkich drzew iglastych naprawę kłują. Przedszkolaczki nazywały dary drzew oraz przyporządkowywały je do odpowiednich ilustracji. To zadanie wywoływało wiele emocji. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat swoich ulubionych owoców, które pochodzą z sadu. Przyniesione liście, stały się inspiracją dla dzieci do zabawy z nimi. Zamieniliśmy je papierowymi odpowiednikami i bawiliśmy się z nimi na różne sposoby: liczyliśmy je, zamienialiśmy się w drzewa, bawiliśmy się w łączenie ich w pary, wykonywaliśmy taniec drzew i taniec liści. Obchody Dnia Drzewa zakończyliśmy wykonaniem tematycznej pracy plastycznej.

 

Opracowała: Amelia Androsiuk

Na zdjęciach widać dzieci siedzące na podłodze, w kole. Nauczyciel pokazuje ilustracje drzew. Dzieci dotykają gałązki drzew iglastych. Na kolejnych zdjęciach dzieci dopasowują gruszkę, jabłko, śliwki, szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębinę do odpowiednich ilustracji. Inne zdjęcia przedstawiają dzieci bawiące się, na podłodze, kolorowymi liśćmi wyciętymi z papieru, a także tańczące z liśćmi. Następne zdjęcia, pokazują dzieci siedzące na podłodze, na tle dekoracji z drzew i liści wyciętych z papieru oraz ustawionych w szeregu koszyczków z różnorodnym materiałem przyrodniczym wykorzystanym na zajęciach. Dzieci pozują do zdjęć. Ostatnie zdjęcia pokazują dzieci siedzące przy stolikach i wykonujące pracę plastyczną.