Grupa dzieci w saliW naszej placówce w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Gościliśmy Panią Gabrielę Kułakowską z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która przeprowadziła warsztaty we wszystkich grupach wiekowych. Głównym tematem były „Jesienne zwyczaje ptaków”. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak fascynujące są ptaki. Pani Gabriela w bardzo ciekawy sposób opowiadała o ich zwyczajach, sprycie, mądrości i niebezpieczeństwach czyhających na nie. Przedszkolaki wiedzą gdzie śpią ptaki, po co budują gniazda, co jedzą i jak przystosowują się do życia blisko człowieka. Każda grupa wiekowa bliżej poznała zwyczaje ptaków stanowiących nazwę ich grupy. Interesującym elementem dla dzieci były zabawy badawcze z piłeczkami, które potrafiły latać jak ptaki, a także oglądanie piór różnych ptaków. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną o ptakach techniką origami. Poprzez udział w zabawach, prelekcji oraz spotkaniu z ornitologiem uczestnicy mogli w sposób aktywny i praktyczny zapoznać się z różnymi gatunkami ptaków oraz ich zwyczajami. Efektem edukacyjnym było:

 

  • rozbudzenie zainteresowań życiem ptaków odlatujących i przylatujących do nas
  • zaszczepienie odpowiedzialności za ochronę ptasiego życia
  • rozwijanie wyobraźni podczas indywidualnej pracy manualnej.

Opracowała : Mirosława Nikonczuk, Ewa Szymańska

W galerii umieszczone są zdjęcia dzieci oglądających prezentację multimedialną, porównujących rozpiętość skrzydeł orła bielika i swoich rąk, trzymających piórka ptaków, uczestniczących w zabawie z piłeczkami i suszarką, wykonujących pracę plastyczną.