dzieci przechodzą przez atrapę pasów dla pieszych. Obok stoją zabawkowe znaki drogowe. Z lewej strony stoi policjantka w odblaskowej kamizelceW ramach realizacji planu edukacyjnego „Bezpieczeństwo najważniejsze” dzieci z grupy „Wróbelki” i „Sikorki” zapoznane zostały z tematyką bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie - nie tylko na jezdni, ale również w domu, w przedszkolu i na podwórku. Przede wszystkim jednak mówiliśmy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas różnych sytuacji w życiu codziennym. Dzieci poznały ciekawe zabawy związane z bezpieczeństwem na drodze. Główny nacisk położono na metody aktywizujące i wykorzystujące działalność dziecka. 10 października przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Dzieci wspólnie z Panią Basią przećwiczyły bezpieczne przejście przez pasy. Zwrócono uwagę na sygnalizację świetlną, przejazd samochodów po ulicy. Dowiedziały się jak należy poruszać się po drogach, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Przedszkolaki zapamiętają, że przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy biec ani spacerować. Trzeba przez nie przejść szybkim i zdecydowanym krokiem. Żaden z przedszkolaków nie miał również problemu z określeniem jak należy prawidłowo korzystać z sygnalizacji świetlnej. Wszyscy wiedzieli, że powinni przechodzić przez ulicę pod opieką osoby dorosłej, a podróżując samochodem mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród najmłodszych właściwych nawyków zachowania oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w drodze do przedszkola. Od dzisiaj każdy przedszkolak wie, ze policjant jest przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą.

 

Opracowała: Mirosława Nikonczuk, Amelia Androsiuk

Zdjęcia przedstawiają dzieci z dwóch grup przedszkolnych. Przedszkolaki siedzą na krzesełkach i słuchają opowiadań Pani Policjantki oraz oglądają pokazywane im znaki drogowe. Na kolejnych zdjęciach widać, rozłożoną w sali przedszkolnej, matę przedstawiającą przejście dla pieszych oraz sygnalizację drogową. Dzieci przechodzą przez jednię przy odpowiednim kolorze sygnalizacji, który zmienia Policjantka. Na ostatnich zdjęciach dzieci, siedząc na krzesełkach, słuchają i oglądają książeczkę czytaną przez Policjantkę.