Zdjęcie grupoweNadeszła jesień. Na polach, w ogrodach, parkach i lasach zachodzą zmiany szczególne dla tej pory roku.

Świat mieni się barwą kolorów, pogoda zaskakuje swoją wyjątkową w tym roku zmiennością. Ludzie, ptaki i zwierzęta przygotowują się na kolejną porę roku. Jak w tym czasie radzą sobie zwierzęta, ptaki i roślinność w lesie opowiedziała nam pani Julia Melchior, leśnik z Nadleśnictwa Browsk. W tym celu pani Julia spotkała się z dziećmi dwóch grup Skowronków i Sówek. Podczas zajęć przeprowadzonych z przedszkolakami opowiedziała o zwyczajach ptaków i zwierząt. Przedstawiła gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów, opowiedziała o zwierzętach zasypiających na zimę. Podpowiedziała, jak zaopiekować się gatunkami, które muszą przetrwać zimę pozostając w kraju. Mówiła też o obowiązku dbania o las i jego mieszkańców przez cały rok. Dzieci bawiły się naśladując zwierzęta, odgadując przyrodnicze zagadki i nasłuchując odgłosów ptaków, wydawanych ze specjalnie do tego skonstruowanych maskotek ptaków. Na koniec pani Julia przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat bezpiecznego grzybobrania. Dzieci utrwaliły podstawowe gatunki i nazwy grzybów jadalnych i trujących. W podziękowaniu za ciekawe zajęcia dzieci wraz z wychowawczyniami wręczyły plakat i laurkę oraz zaprosiły panią leśnik na kolejne, ciekawe spotkania. W celu pogłębienia wiedzy na temat pracy leśnika obie grupy obejrzały film edukacyjny Leśniczy - przyjaciel lasu.

 

Opracowały wychowawczynie grup Skowronki i Sówki.

Na zdjęciach poniżej widzimy dzieci oglądające na tablicy interaktywnej film edukacyjny Leśnik- przyjaciel lasu. Na kolejnych fotografiach pani leśnik Julia Melchior pokazuje przedmioty wytworzone z drewna. Dzieci siedzą na dywanie, panin leśnik przedstawia obrazki ptaków i zwierząt. Dzieci bawią się w zabawy ruchowe, naśladowanie, dobierają zdjęcia do odpowiednich obrazków zwierząt. Przyglądają się eksponatom przyniesionym przez panią Julię (ptak, rogi jelenie i różki sarny). Na dywanie ułożone są maskotki ptaków, wydające ich odgłosy. Dzieci siedzą przy stolikach, wspólnie z gościem wypełniają karty pracy Bezpieczne grzybobranie. Dzieci wręczają plakat i laurkę, robią grupowe zdjęcia z panią leśnik.