dzieci na dywanieW roku szkolnym 2023/2024 dzieci z grupy Jaskółek przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego - Sztuka emocji.

Jest to projekt edukacyjny, który ma na celu skierować uwagę i działania nauczycieli oraz dzieci na obszar emocji, wykorzystując sztukę pod jej wieloma postaciami. Nauczyciel, staje się przewodnikiem dziecka po świecie emocji, używając do tego celu dziedzin sztuki. Projekt i jego działania w założeniach osadzone są w duchu arteterapii i mindfulness. Z tych źródeł, a także z własnych uczuć i doświadczeń dzieci budują wiedzę. Dotychczas przedszkolaki przybliżyły i oswoiły się z emocjami takimi, jak zaskoczenie, żal i zachwyt.

 

Opracowała: Amelia Androsiuk, Iwona Kuryś

Na zdjęciach przedstawiono zajęcia, podczas których dzieci przybliżały trzy emocje. Każde z zdjęć prowadzone były oddzielnie. Pierwsze zdjęcia przedstawiają dzieci siedzące na dywanie w okręgu i rozmawiające o wylosowanej emocji. Następnie, dzieci pozują do zdjęcia z przeźroczystą torebka foliową, na której narysowana jest zaskoczona buzia. Dzieci przy stolikach rozprowadzają farbę w środku tej torebki. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci podczas zajęć z żalu. Dzieci przy stolikach wykonują babki różnego kształtu z pisku kinetycznego, które później niszczą. Ostatnie zdjęcia pokazują zajęcia z zaskoczenia. Nauczycielka w stroju elfa czyta dzieciom na dywanie książeczkę 3D. Na pozostałych fotografiach, dzieci malują skarpetę wykonana z odlewu gipsowego.