Na talerzu drożdżowe bułki w kształcie łapy.Obrzęd pieczenia „bocianich łap” jest corocznie kultywowany w naszym przedszkolu.

Związany jest ściśle ze świętem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, które w ludowych wierzeniach Podlasia było uznawane również jako dzień przylotu bocianów, czyli zapowiedź nadejścia wiosny. Formą zachęty do powrotu bocianów i założenia gniazd w gospodarstwie były właśnie „bocianie łapy”, które wkładano do gniazda. Bocian (busioł) miał chronić dom przed pożarem, zapewniać dostatek i liczne potomstwo. Wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia z językiem białoruskim poznały zwyczaj pieczenia „busłowych łap" oraz sposób wykonania tych drożdżowych bułeczek. Do ich wypieku użyliśmy: maki pszennej, drożdży, cukru, mleka i masła. Dzieci doskonale poradziły sobie z wyrobieniem ciasta , a także formowaniem „łapek”. Aromatyczny zapach drożdżowych bułeczek roznosił się po całym przedszkolu. Smakowały wybornie. W ten sposób przybliżyliśmy dzieciom historię i tradycję naszego regionu.

 

Opracowała: Mirosława Nikonczuk, Volga Viluk

Na zdjęciach dzieci słuchają opowieści o zwyczaju wypiekania na Podlasiu „bocianich łap”. Współpracują przy wyrabianiu drożdżowego ciasta. Dodają poszczególne produkty, wyrabiają ciasto, formują bułeczki, układają na blachy do pieczenia.