Dzieci i opiekunki pozują do zdjecia grupowegoWydawać by się mogło, że sztuka tkactwa odeszła już w niepamięć. Są jednak jeszcze osoby, które znają dawne sposoby wytwarzania tkanin.

Przedszkolaki uczęszczające na zajęcia regionalne „Kolebka” wybrały się do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych, aby poznać tradycyjne tkactwo z terenu województwa podlaskiego. Na początku dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały wernisaż wystawy „Nasze Perebory z sunduka i szafy”. Dawne, kolorowe „płachty”, tkane w różne wzory bardzo spodobały się dzieciom. Niektóre przedszkolaki widziały podobne w domach swoich bliskich. Następnie Dyrektor Ośrodka , Pani Mirosława objaśniła dzieciom sposób wykonywania tkanin. Rozpoczęły od przeplatania igłą na małych krosnach kolorowych nici. Trzeba było często zmieniać kolory nici. Dzieci pracowały w ogromnym skupieniu i postarały się doprowadzić rozpoczętą pracę do końca. Na zajęciach dowiedziały się, co to jest wątek, osnowa i czółenko, a także w jaki sposób przy ich pomocy powstaje tkanina. Była to wspaniała przygoda z tkactwem. Po ciężkiej pracy wybrały się nad zalew, gdzie mogły samodzielnie upiec na ognisku przygotowane kiełbaski .Taki posiłek na świeżym powietrzu bardzo dzieciom smakował. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy wszystkim prowadzącym warsztaty Paniom za trud i ogromną cierpliwość.

 

Opracowała: Mirosława Nikonczuk, Volga Viluk

Na zdjęciach dzieci oglądają wernisaż wystawy. Podziwiają rozwieszone na ścianach „płachty”. Samodzielnie wykonują na małych krosnach tkaniny. Pieką na ognisku kiełbaski i zjadają z ogromnym apetytem. Bawią się przy ognisku w różne zabawy.

Zdj nr 30