Zdjęcie przedstawia dwójkę przedszkolaków – chłopca i dziewczynkę z grupy Skowronki. Dzieci siedzą na podłodze w przedszkolnej sali, chłopiec trzyma w rękach instrument perkusyjny o nazwie vibraslap.6 października w grupie „Skowronki” odbyły się warsztaty muzyczne przeprowadzone przez panią Magdę Antoniuk- Zinkow, która zaprosiła dzieci do świata muzyki ludowej.

Pani Magda jest solistką i muzykiem Zespołu Ludowego „Czeremszyna”, kultywującego tradycje muzyczne naszego regionu. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom kultury ludowej, popularyzacja różnych form wokalnych i instrumentalnych oraz rozwijanie kreatywności artystycznej dzieci. W trakcie spotkania dużą atrakcją dla dzieci była możliwość grania na instrumentach muzycznych tzw. „przeszkadzajkach”. Dzieci poznały: janczary, „rainmakery”, „sople”, cabasy, jajka, vibraslap, bongosy.

 

To niezwykłe spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci. Uśmiechy na twarzach dzieci podczas wspólnego działania mówiły same za siebie. Po zakończonych zajęciach, podczas zabaw dowolnych dzieci z własnej inicjatywy tworzyły instrumenty muzyczne z klocków i urządzały koncerty.

Zorganizowane spotkanie miało na celu promocję folkloru oraz przybliżenie przedszkolakom pięknej kultury ludowej. Zabawy, piosenki i przyśpiewki ludowe świadczą o naszej tożsamości, którą warto pielęgnować i kontynuować.

Mirosława Nikonczuk, Alla Suprun

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia przedstawiające sześciolatki z grupy Skowronki, które siedzą na podłodze w przedszkolnej sali. Dzieci oglądają lub grają na różnych instrumentach. Oprócz dzieci, na fotografiach widać nauczycielkę oraz muzyczkę prowadzącą warsztaty.